Peptydy w pielęgnacji twarzy

Ilość składników aktywnych, dostępnych obecnie w produktach do pielęgnacji, potrafi przyprawić o zawroty głowy. Do tego stopnia, że czasem trudno jest się połapać, które składniki będą dla nas najlepsze i kiedy je do pielęgnacji włączyć. Na popularności zyskują ostatnio m.in. kosmetyki z peptydami – w marketingu kosmetycznym określane nawet jako naturalny botoks. Skąd wzięła się ta nazwa i jakie działanie mają składniki tego typu?


Z chemicznego punktu widzenia peptydy można podzielić na trzy grupy:


1) Peptydy sygnałowe – jak sama nazwa wskazuje, sygnalizują konieczność podjęcia przez komórki skóry określonych działań regenerujących i naprawczych. To one przyczyniają się m.in. do produkcji kolagenu i elastyny.
2) Peptydy odpowiedzialne za transport substancji aktywnych – przenoszą składniki kosmetyków w głąb skóry. Do tej grupy zaliczamy popularne peptydy miedziowe.
3) Neuropeptydy – mają zdolność rozkurczania mięśni.


Peptydy są związkami, które naturalnie występują w organizmach żywych. Niestety z wiekiem ich ilość w skórze maleje, co objawia się, ogólnie ujmując, starzeniem. Z tego względu warto do pielęgnacji włączyć kosmetyki z peptydami – jako element działań anti-aging.
Stosowanie produktów z peptydami potrafi przynieść szereg korzyści na różnych płaszczyznach. Produkty tego typu poprawiają jędrność i elastyczność skóry, mogą zmniejszać widoczność drobnych zmarszczek, wygładzają naskórek, a także przyśpieszają gojenie drobnych ran. Poprawiają także koloryt skóry i zmniejszają przebarwienia. Dodatkowo korzystnie wpływają na poziom nawilżenia naskórka.
Do pielęgnacji można je włączyć praktycznie w każdym wieku. W przypadku młodszych osób będą stanowić element profilaktyki przeciwzmarszczkowej. U osób z cerą dojrzałą kosmetyki z peptydami korzystnie wpłyną na stan cery, poprawiając jej jędrność, elastyczność i napięcie. Warto pamiętać, aby produktów z peptydami nie łączyć z witaminą C i kwasami.

Jeśli chcemy stosować różne substancje aktywne, to przykładowo serum z witaminą C można wdrożyć w porannej pielęgnacji, a kosmetyki z peptydami w ramach wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.