8 rad na zdrowe włosy

Mycie, czesanie, fryzjer… To nie wystarcza? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Wydawać by się mogło, że włosom niewiele potrzeba do szczęścia. Tymczasem na ich kondycję ma wpływ wiele drobnych czynników. Drobiazgów pozornie bez znaczenia, o których warto pamiętać.

Dobieraj kosmetyki pielęgnacyjne do potrzeb włosów. Używając nieodpowiednich możesz im bardziej zaszkodzić. Nie wiesz, jaki masz rodzaj włosów? Spytaj o to doświadczonego fryzjera.

Zawsze po umyciu włosów użyj odżywki. Nałóż ją na końcówki, potem rozczesz włosy, rozprowadzając ją wyżej grzebieniem i dopiero wtedy spłucz. Efekt? Włosy nie będą się plątać.

Nie szarp mokrych włosów grzebieniem. Nie trzyj ich też ręcznikiem, nie zawijaj na długo w turban. Gdy są wilgotne, łatwiej je połamać i wyrwać, więcej też wypada. Z tego samego powodu nie kładź się spać z mokrymi włosami. Nie prostuj ich też prostownicą i nie kręć lokówką.

Nie śpij z włosami nakręconymi na lokówki. Przez noc wałki naciągają i osłabiają pasma, mogą się też przekręcać, więc rano fryzura będzie daleka od oczekiwań, a włosy – pozaginane i połamane.

Nie susz włosów na słońcu. To je niszczy. Kropelki wody działają jak soczewki skupiając promienie, które wnikają w głąb włosów i uszkadzają ich strukturę. Łuski się rozchylają i szybciej ucieka z włosów wilgoć. Robią się suche, zaczynają się plątać, a nawet łamać. Szybciej też tracą kolor.

Chroń włosy przed gorącem. Wysoka temperatura je wysusza. Możesz się przed tym bronić, stosując kosmetyki termoochronne – szampony, odżywki, a zwłaszcza specjalne spraye. Zawsze spryskuj nimi włosy przed suszeniem, użyciem prostownicy lub lokówki.

Nie nadużywaj preparatów do stylizacji. Jest w nich bardzo dużo chemii – tym więcej, tym lepiej „trzymają” włosy. To szkodzi zwłaszcza cienkim kosmykom, ale nie lubią tego również włosy farbowane i rozjaśniane. Osłabia je i powoduje ich kruchość. Jeśli więc masz delikatne włosy, szczególnie oszczędnie używaj kosmetyków stylizujących.

Regularnie podcinaj końcówki. To chroni włosy przed zniszczeniem. Jeśli przegapisz odpowiedni moment i włosy zaczną się rozdwajać, idź do fryzjera. Specjalista wie, o ile je skrócić, by zapobiec ich dalszemu rozwarstwianiu się i łamaniu.

1 thought on “8 rad na zdrowe włosy

  1. Cenne rady. Warto przeczytać i wdrożyć do codziennej rutyny zanim włosy się zniszczą.

Comments are closed.